Seria “Diuna” – wciąż żywa klasyka science fiction

Międzynarodowy bestseller, który od dnia swojej premiery w 1965 roku wzbudza zachwyty fanów i krytyków na całym świecie. Seria “Diuna” uznawana jest za jeden z najważniejszych i najlepszych cykli science fiction w historii (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna), a w 2020 roku doczeka się kolejnej filmowej adaptacji, tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.

Pustynna planeta i jej losy

Jak na powieść fantastyczną cykl Franka Herberta rozgrywa się w odległym świecie przyszłości. Najważniejszą planetą w tym uniwersum jest pustynna planeta  Arrakis, zwana też Diuną. Jest jedyną, na której znajdują się ogromne złoża melanżu – cennej substancji przedłużającej życie i umożliwiającej ponadwymiarowe podróże kosmiczne. Jest to zarówno jej największym dobrem jak i przekleństwem. Walka wielkich kosmicznych rodów o panowanie nad Arrakis oraz dostęp do złóż melanżu to główna oś całej sagi.

Pomimo fantastycznej, pustynnej scenografii książki Herberta są pełne jak najbardziej realnych i aktualnych tematów. Ekologia, rozwój technologii, polityka i walka o dostęp do zasobów, eugenika – to tylko niektóre z  nich. Wzbogacają one serię o zagadnienia moralności i humanizmu i sprawiają, że pomimo upływu ponad 50 lat “Diunę” nadal czyta się dobrze.

Uniwersum, które nadal żyje

Po ogromnym sukcesie, który był udziałem “Diuny” Herbert postanowił kontynuować opisywanie losów swoich bohaterów. W taki sposób powstało 5 kolejnych powieści rozgrywających się w pustynnym świecie planety Arrakis.

W skład oryginalnej serii “Kroniki Diuny” wchodzą:

  • Diuna“, tom 1. Kroniki Diuny (1965)
  • “Mesjasz Diuny”, tom 2. Kroniki Diuny (1969)
  • “Dzieci Diuny”, tom 3. Kroniki Diuny (1976)
  • “Bóg Imperator Diuny”, tom 4. Kroniki Diuny (1981)
  • “Heretycy Diuny”, tom 5. Kroniki Diuny (1983)
  • “Kapitularz Diuną”, tom 6. Kroniki Diuny (1985).

Po śmierci Franka Herberta w 1986 roku wydawało się, że to już koniec. Pisarz pozostawił po sobie jednak tak dużo materiałów, w tym szkic kolejnej powieści, że na kontynuowanie serii zdecydowali się jego syn Brian oraz Kevin J. Anderson. W wyniku ich współpracy uniwersum Diuny poszerzyło się już o kilkadziesiąt pozycji – zarówno zbiorów opowiadań jak i powieści. Pisane przez nich książki można podzielić na kilka cykli, to m.in. “Preludium do Diuny”, “Bohaterowie Diuny”, “Legendy Diuny”. Rozwijają one wiele wątków z oryginalnych powieści Herberta, poszerzając historię o wydarzenia sprzed pierwszej książki serii oraz uzupełniając historię wielu postaci.

Jeżeli szukasz serii  science fiction, która ma niezwykle rozbudowany świat i bohaterów oraz, która wciągnie Cię na długo – koniecznie sięgnij po cykl Franka Herberta. Diuna i jej pustynny świat zapewni Ci ogrom rozrywki i świetnie spędzony czas!

Ludzie zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com